دوشنبه ٢٨ خرداد ١٣٩٧ - 
1 2
 
منوی اصلی
صفحه اصلي > نمایش اخبار 
 
 


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش روابط عمومی

بازدید نمایندگان سازمان جهانی بهداشت از پیشرفت برنامه ایراپن در دانشگاه

بازدید نمایندگان سازمان جهانی بهداشت از پیشرفت برنامه ایراپن در دانشگاه

با هدف ارزشیابی روند پیشرفت و بررسی شاخص‌های برنامه ایراپن، نمایندگان سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت، از خانه بهداشت مهرآباد، مرکز خدمات جامع سلامت حضرت رسول (ص) رودهن و ستاد شبکه بهداشت و درمان دماوند در تاریخ 7 شهریور سالجاری، بازدید کردند. 

در این بازدید Dr. Oyere Onumaاز مقر سازمان جهانی بهداشت در ژنو،Dr.Salim Ssalamaاز دفتر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت در مصر، Dr. yaser mohammadمشاور سازمان جهانی بهداشت، دکتر مغیثی معاون فنی مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دکتر رنجبر کارشناس غیرواگیر در دفتر نمایندگی سازمان بهداشت جهانی در تهران حضور داشتند. 

در طی این بازدید دکتر محمدی نیا معاون فنی، دکتر سربازی مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری ها، دکتر فربخش رئیس گروه بیماری های غیرواگیر، دکتر قنبری رئیس گروه آموزش و ارتقا سلامت معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر آسیایی مدیر شبکه، دکتر طهماسبی معاون شبکه و کارشناسان ستادی شبکه بهداشت و درمان دماوند بازدید کنندگان را همراهی کردند.

در ابتدای این بازدید دکتر آسیایی مدیر شبکه بهداشت و درمان دماوند، ضمن خیر مقدم به بازدیدکنندگان، اطلاعاتی از شهرستان دماوند از قبیل جمعیت، تعداد مراکز خدمات جامع سلامت، تعداد خانه های بهداشت و ... ارائه نمود.

پس از معرفی بهورزان و مربیان بهورزی به تیم پایشگر توسط دکتر مغیثی، بهورزان خانه بهداشت مهرآباد مسیر اجرای برنامه ایراپن و اقدامات بر اساس گروه‌های هدف مختلف، در سامانه سیب و چارت خطرسنجی توضیح داده و به سوالات بازدید کنندگان پاسخ گفتند.

در پایان بازدید از خانه بهداشت مهرآباد، پایشگران با تقدیر و تشکر از زحمات صورت گرفته در اجرای برنامه ایراپن، بهورزان را ستون اصلی اجرای این برنامه دانستند.

همچنین در راستای یکی از اهداف سند ملی بیماری‌های غیرواگیر که شامل 30% کاهش دریافت نسبی نمک می باشد، از یکی از نانوایی‌های روستای مهرآباد بازدید به عمل آمده و توسط دستگاه شوری سنج میزان نمک خمیر نان بررسی و کمتر از 1 درصد، (مطابق با استانداردهای موجود) گزارش شد.

در مرحله بعدی بازدیدکنندگان با حضور در مرکز خدمات جامع سلامت حضرت رسول (ص) رودهن، از نحوه ارجاع بیماران، نحوه دریافت مراقبت و درمان  پزشک اطلاع یافتند و پیشنهاداتی در خصوص یکسان سازی مراحل درمان بیماری‌های غیرواگیر با استفاده از طراحی الگوریتم‌های استاندارد توسط پزشکان مجری برنامه ارائه نمودند.

سپس از جلسه آموزشی سفیران سلامت خانواده که به صورت همزمان در مرکز خدمات جامع سلامت رودهن در حال اجرا بود، بازدید نمودند. سفیران سلامت خانوار در خصوص نحوه آموزش و چالش‌های موجود به سوالات پایشگران پاسخ گفتند.

در ادامه جلسه جمع بندی در ستاد شبکه بهداشت و درمان دماوند تشکیل شد. در طی این جلسه گزارش کامل مراحل استقرار برنامه از ابتدا تا کنون و شاخص‌های بدست آمده در مدت اجرای این برنامه به صورت پاورپوینت و به زبان انگلیسی ارائه گردید.

در این جلسه دکتر سلیم سلاما با تاکید به نقش مهم برنامه خودمراقبتی در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر و با توجه به طیف وسیع برنامه از آگاهی رسانی تا توانمندسازی بیمار برای درمان و مدیریت بیماری خواستار ارائه توضیحاتی در خصوص تمرکز برنامه در ایران شد. دکتر قنبری رئیس گروه آموزش و ارتقا سلامت معاونت امور بهداشتی در پاسخ در مورد چگونگی اجرای برنامه خودمراقبتی، انواع خودمراقبتی شامل فردی، سازمانی، اجتماعی و خودیاری توضیحاتی ارائه نمود.

در ادامه جلسه نماینده منطقه ای سازمان جهانی بهداشتدر مصر، بر لزوم برنامه ریزی برای داشتن ذخیره دارویی بیماری‌های مزمن برای حداقل 3 ماه در شرایط اضطرار و وقوع حوادث طبیعی تاکید نمود. که خوشبختانه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر اساس برنامه EOPتخمین میزان داروهای مورد نیاز موجود می باشد.

سپس در خصوص درس آموخته های اجرای برنامه و چالش‌های موجود بحث و تبادل نظر شد.

در پایان بازدیدکنندگان ضمن تشکر از فعالیت‌های صورت گرفته در راستای اجرای برنامه ایراپن، تلاش‌های همکاران دانشگاه را مشوق خود در جهت پیگیری و ارتقا برنامه در سازمان جهانی بهداشت دانستند.

خاطرنشان می سازد برنامه ایراپن در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از بهمن ماه سال ۱۳۹۵در شهرستان دماوند آغاز و از اردیبهشت ماه سال جاری در شهرستان پاکدشت کلید خورده است و قرار است در ماه جاری مراکز شرق، شمال و شبکه شمیرانات به این طرح بپیوندند. همچنین در راستای توسعه برنامه، برنامه آموزشی مدرسین سایر شهرستان‌های تحت پوشش نیز برنامه ریزی شده است.

برنامه ایراپن به منظور کاهش خطرات بیماری های غیرواگیر اجرا می شود که طی آن ریسک بیماری‌های قلبی، عروقی، دیابت، سرطان روده بزرگ و سرطان پستان و همچنین ریسک فاکتورهای مصرف الکل، تغذیه ناسالم و سیگار بررسی و کنترل می شود.

 


١٢:٢٠ - شنبه ١١ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ٥٠٩٦٢    /    تعداد نمایش : ٥٩٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
 
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.